Titulní strana Pomáháme si
Pomáháme si PDF Tisk Email

 

s39.gif

Vzdělávání pro udržitelný rozvoj je zaměřeno na důsledky rozhodnutí lidí. Umět brát ohledy na druhé klade na každého velkou morální zodpovědnost. A té je třeba se učit, nejen ve škole, nové situace nám přináší celý život. Abychom vše zvládli, je třeba naučit se spolupracovat, vzájemně se podporovat a případné odlišnosti vnímat jako jedinečnosti, které náš svět obohacují. Je to těžké? Ano, to víme, s růzností se totiž setkáváme denně. Každý jsme jinak vnímavý k potřebám druhých. Každý vnímáme jinak i sami sebe. Co máme společné, je motivace pro budoucnost. Budoucnost, ve které se budeme cítit bezpečně a kterou nechceme prožívat sami.

 

A proto vychováváme naše žáky i pro budoucí rozvoj naší společnosti. Podněcujeme jejich zájem o druhé, o dění ve škole, školní samosprávě, v našem městě. Podporujeme jejich tvořivost, vnímání souvislostí a poznání, že učení je celoživotní proces, i když složitý.

 

Zdůrazňujeme zejména etické principy udržitelného jednání:

  • převzít zodpovědnost za své jednání a předvídat jeho následky
  • být kreativní, inciativní, aktivně hledat nová řešení
  • respektovat sebe a své okolí
  • vzájemně spolupracovat a jednat spravedlivě
  • vnímat rozmanitosti - přírodní i mezilidské
  • nové technologie využívat zdravě a bezpečně
  • spolupodílet se na rozhodování o dění ve škole

 

I naši žáci budou jednou zodpovědní za budoucnost nás všech. Pomáhejme jim tedy společně.

 

 

AKTIVITY 2024/2025

Příběhy našich sousedů (Post Bellum – Paměť národa)

Již potřetí se naše škola zapojila do projektu neziskové organizace Post Bellum s názvem Příběhy našich sousedů. Letošní tým vytvořili žáci 8.B: Agatha Pavelková, Matěj Hanko, Jan Urbánek, Václav Kulhánek a František Dumek. O zajímavé zážitky ze svého života se s mladými badateli podělila paní Helga Weinbergerová. Její rodina spojila svůj osud s místní porcelánkou, a proto se náš tým rozhodl natočit rozhovor s ní v budově místního muzea, ve kterém probíhala výstava připomínající tradici výroby porcelánu v našem městě. Honza dostal na starosti kameru a osvětlení. Společně s Agathou se pak ujali rolí reportérů. Během zimy se Matěj a Agatha vrhli na kreslení obrázků, které se staly součástí výsledného filmu. Všichni členové týmu se prostřídali při stříhání. O hudební doprovod se postaral Vašek se svou kytarou. Na konci března pak celý tým překonal strach z veřejného vystupování a společně představil výsledek svého půlročního úsilí na slavnostní prezentaci v budově karlovarského gymnázia. Poděkování patří koordinátorce projektu paní Dagmar Erbenové, panu Zdeňku Heppnerovi za vstřícnost při natáčení v budově muzea, kameramanovi Radku Šochmanovi, který naše badatele provedl celým tvůrčím procesem, a především naší pamětnici paní Weinbergerové, jejíž životní elán a smysl pro humor byly pro nás největší inspirací.

Elvíra Činčurová

 

Příspěvek pro ZŠ v Opavě zasaženou povodněmi

 

Naši žáci opět dokázali, že mají smysl pro solidaritu. V rámci vánočních trhů našeho města nabízeli své výrobky, které vytvořili v hodinách pracovního vyučování, výtvarné výchovy nebo tvořivé dílny. O výtěžku rozhodovali prostřednictvím svých zástupců v Žákovském parlamentu. Společně se dohodli, že získanou částkou 20 528,00 Kč přispějí žákům Základní školy E. Beneše v Opavě na obnovení sportovního vybavení. Tato škola byla totiž nejvíce zasažena loňskými povodněmi a přišla o velkou část svých pomůcek. Věříme, že tímto empatickým gestem udělají svým spolužákům v Opavě radost. Nám ji rozhodně udělali.


Adaptační aktivity

Na začátku září se uskutečnil třídenní adaptační kurz pro žáky šestých tříd, který sloužil k lepšímu vzájemnému seznámení a posílení třídního kolektivu. Během několika dnů plných aktivit a zábavy žáci měli možnost blíže poznat nejen své spolužáky, ale také nové třídní učitele, kteří je budou doprovázet na jejich další cestě školou. Podle ohlasů si všichni adaptační aktivity připravené v prostorách Coworkingu, skautské klubovny i cestou na společnou výpravu, velmi užili.

Mgr. Krejsa

 

 

AKTIVITY 2023/2024

Příběhy našich sousedů (Post Bellum – Paměť národa)

Stejně jako v minulém roce i letos se naše škola připojila k projektu neziskové organizace Post Bellum s názvem Příběhy našich sousedů.¨Badatelský tým vytvořily Natálka Toušková a Katka Hlasová z 8.A, Laura Kollerová a Markéta Plačková z 9.B. Během podzimu prošly audio a video workshopem, zúčastnily se zahájení venkovní výstavy Paměti národa v parku u vodotrysku, a především si vybraly pamětnici. Paní Věra Zoulková se s nimi podělila o své vzpomínky na dětství a dospívání v hornickém městě, okupaci v roce 1968, problémy, které ji přinesla normalizace a o své zážitky ze Sametové revoluce. Od ledna pak naše badatelky zasedly ke čtvrtkám, pastelkám a počítači, aby vytvořily krátký film doplněný ilustracemi. Na konci března seznámily se svým projektem veřejnost i ostatní školní týmy z Karlovarského kraje na slavnostní prezentaci v budově karlovarského gymnázia. Celým tvůrčím procesem je provedl kameraman pan Radek Šochman, kterému patří velké poděkování.

Elvíra Činčurová

 

Pomáháme - charitativní sbírka pro psí útulek

Každým rokem připravují naši žáci v rámci pracovních a výtvarných činností výrobky, které pak na Vánočních trzích města nabízí občanům města k zakoupení. Výtěžek je vždy věnován na charitativní účely. Letos žákovský parlament z návrhů tříd vybral finanční pomoc pro psí útulek, který patří do správy Městské policie Sokolov. O zatoulané pejsky se zde starají ochotní lidé, kteří jim pomáhají najít majitele nebo je umístit do nových rodin. Na společné schůzce v tělocvičně školy jsme předali zástupcům útulku kupóny, za které mohou nakupovat, během roku, vhodné krmivo.

 

 

AKTIVITY 2022/2023

Děti čtou dětem

Po celý školní rok chodili žáci z 1. stupně po třídách číst dětem do mateřské školky Duhová kulička. Připravili si pro ně nejen zajímavé texty, ale i hry a činnosti zaměřené na porozumění čtenému. Všichni si to společně opravdu užili.

 

 

AKTIVITY 2021/2022

Čteme dětem z MŠ Sportovní

V rámci společné aktivity školy a předškoláků z mateřské školky dochází za dětmi žáci z 1. stupně, aby jim četli tematické příběhy a zahráli si s nimi hry na podporu zájmu o knihy a budoucí čtenářství. Témata připravují společně paní učitelky podle plánu předškolního oddělení, samotné aktivity vybírají žáci v rámci třídních projektů. Každý měsíc se tak ve školce prostřídá jiná třída, od 5. ročníku na začátku školního roku až po prvňáčky na konci školy, kteří se tak pochlubí svými čtenářskými dovednostmi. Věříme, že u našich menších kamarádů získáme zájem o čtení a získávání informací stejně velký, jako u našich žáků.

 

 

Příklady aktivit z předchozích let již byly archivovány.

 

 

 

 

 

 

 

Kalendář akcí

červen 2025
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Digitalizujeme školu




Joomla!. XHTML and CSS.